PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=693}

Pogrzeb

The Funeral
6,7 2 562
oceny
6,7 10 1 2562
6,3 3
oceny krytyków
Pogrzeb
powrót do forum filmu Pogrzeb

Nie mam pojęcia, co mam myśleć o tym filmie. Do tej pory widziałem jedynie "Złego porucznika" Ferrary i mimo, że jakoś mocno mnie nie wciągnął, po seansie miałem w głowie poszczególne sceny z genialnym Keitelem w głowie. Po "Pogrzebie" oczekiwałem czegoś więcej, czegoś co sprawi, że będę miał ochotę zdobyć i obejrzeć jak najszybciej ten film ponownie.

Trzeba jedno przyznać Ferrarze: potrafi doskonale poprowadzić aktorów. W Złym poruczniku był genialny Keitel (do którego momentami czułem autentyczną niechęć i pogardę, chociaż oczywiście pamiętałem że to tylko film ;) ) tutaj mamy okazję obserwować popis aktorski przede wszystkim Chrisa Penna, który tutaj zaimponował mi bardziej niż we Wściekłych psach - to był wulkan emocji, nie sądziłem że ten aktor będzie potrafił bardziej przykuć moją uwagę niż Benicio Del Toro czy Christopher Walken. Nie oznacza to, że pozostała dwójka była rozczarowująca. Walken i Del Toro byli co najmniej bardzo dobrzy, ale chyba jednak przyćmił ich nieoczekiwanie Penn.

Muszę pochwalić klimat, który udało się wykreować Ferrarze. Osadzenie akcji w latach 30-tych nadało - moim zdaniem - produkcji posmak największych klasyków gatunku. Jednak paradoksalnie mimo, że "Pogrzeb" jest w jakimś sensie ukłonem w kierunku np. Ojca chrzestnego, to tak naprawdę kpi trochę z założeń gatunku. Nie ma tutaj jakichś widowiskowych scen, pościgów czy majestatycznych pojedynków. I właśnie tego mimo wszystko trochę zabrakło w "Pogrzebie", czegoś co sprawiłoby, że podczas oglądania przeszłyby mi po plecach ciarki i bardziej zaangażowało w opowiadaną historię, tymczasem czułem się jakbym kompletnie stał z boku filmu i nie potrafiłem go przeżywać.
Dobrze, że Ferrara skupia się na bohaterach, ale brakuje tego czegoś, co sprawiłoby, że można byłoby się wciągnąć bardziej w fabułę. Momentami nieco patetyczne i wzniosłe dialogi były irytujące, ale jest parę kwestii które niewątpliwie warto zapamiętać. Chodzi mi przede wszystkim o rozmowę postaci granych przez Walkena i Sciorrę.
Co należy pochwalić? Zaskakujące zakończenie. Duży plus za takie zawiązanie fabuły.

Nie przekonał mnie ten film, obiecuję sobie że do niego kiedyś wrócę. Za jakieś parę lat, ale nie ze względu na Ferrarę i to co ma do powiedzenia, tylko ze względu na bardzo dobre kreacje aktorów. Mocne 6+/10. Ciekawe jakby wyglądał ten film, gdyby reżyserował go np. Scorsese.

ocenił(a) film na 7
HerrDecadens

Podpisuję się pod tym. Film nie powala na kolana, niemniej to jedna z ciekawszych gangsterskich propozycji lat 90-tych, pozbawiona co prawda akcji, za to z niezłymi portretami psychologicznymi. Dla mnie 7/10.

ocenił(a) film na 10
HerrDecadens

Brak widowiskowych scen moim zdaniem to wielki plus filmu, bo po co
robić komiks z historii gangsterskiej. Poza tym jak sobie wyobrażasz
wpisanie strzelanin i pościgów do fabuły filmu który jest de facto o
kilkunastu godzinach z życia braci gangsterów, którzy chowają brata.
Wzniosłe dialogi są charakterystyczne dla Ferrary, lubi on filozofować i
jest to kolejny plus, sprawia to że postacie mają po kilka wymiarów.
Ferrara doskonale rysuje gangsterów którzy przy okazji pogrzebu swojego
brata zastanawiają się nad swoim życiem.
Ciekawe niewątpliwie jest ukazanie jak niszczące jest życie mafii,
pokazanie że ci faceci którzy mają pieniądze, kobiety, władze niszczą
wszystko dookoła. Bardzo podobało mi się ukazanie swoistego etosu
gangsterskiego, który prowadzi do totalnego zniszczenia.
Dla mnie Pogrzeb jest najlepszym filmem gangsterskim jaki widziałem i
znajduje się dużo wyżej w mojej osobistej hierarchii filmowej niż
wspominany Ojciec Chrzestny. Uważam że jest to "doskonały" film
gangsterski.
Zastanawiasz się jakby wyglądał film gdyby zrobiłby go Scorsese. Na
pewno byłby kompletnie inny, bo chyba nikt nie potrafi robić tak
klimatycznych filmów jak Ferrara, który nie musi robić show żeby zrobić
wciągający film.

HerrDecadens

brakowało ci TERCETU EGZOTYCZNEGO????

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones